23.11.2015

ŻORSKA AKADEMIA KOSZYKÓWKI ZAINAUGUROWAŁA ROZGRYWKI W EYBL-u

Fantastyczna inauguracja rozgrywek EYBL przez drużynę Żorskiej Akademii Koszykówki.

W miniony weekend zespół U-14 Żorskiej Akademii Koszykówki zainaugurował sezon rozgrywek w młodzieżowej Eurolidze EYBL.

Pierwszy turniej odbył w stolicy Łotwy Rydze. Młody zespół ŻAK Żory fantastycznie zainaugurował zawody odnosząc komplet pięciu zwycięstw pozostawiając w tyle drużyny z ośrodków cenionych na całym świecie.

W miniony weekend zespół U-14 Żorskiej Akademii Koszykówki zainaugurował sezon rozgrywek w młodzieżowej Eurolidze EYBL. Pierwszy turniej odbył w stolicy Łotwy Rydze. Młody zespół ŻAK Żory fantastycznie zainaugurował zawody odnosząc komplet pięciu zwycięstw pozostawiając w tyle drużyny z ośrodków cenionych na całym świecie. W rozgrywkach EYBL występują czołowe Europejskie drużyny w swojej kategorii wiekowej. Dobry występ młodych żorzan i zwycięstwa z cenionymi ośrodkami, sprawił że Żory pojawiły się na europejskiej mapie koszykówki młodzieżowej.

Pierwszym rywalem ŻAK-a był zespół litewski Klaipeda. Spotkanie od początku ma bardzo wyrównany przebieg, słabszy fragment w trzeciej kwarcie sprawił że żorzanie ostatnią ćwiartkę rozpoczynają z 9 punktową stratą. Jednak 4 kwarta to koncertowa gra ŻAK-a i pierwsze historyczne zwycięstw staje się faktem. Żorska Akademia Koszykówki: Klaipeda-Authentic Cars 39:32 (7 - 8, 13 - 10, 3 - 11, 16 - 3). Drugi mecz Żorzanie rozgrywają z fińską drużyną Namika Lahti Juniorit, mecz od początku przebiega pod dyktando ŻAK-a. Ostatecznie ŻAK Żory wygrywa różnicą 21 punktów. Namika Lahti Juniorit: Żorska Akademia Koszykówki 60 : 81 (16 - 23 16 - 25 16 - 9 12 - 24).

W drugim dniu turnieju pierwszy mecz Żorska Akademia Koszykówki rozgrywa z gospodarzem turnieju drużyną Keizars Riga. Mecz bardzo wyrównany, bardzo trudno którejkolwiek z drużyn zbudować większą przewagę. W czwartek kwarcie ŻAK przełamuje gospodarzy ostatecznie odnosząc 11 punktowe zwycięstwo. Keizars VEF Riga: Żorska Akademia Koszykówki 51 : 62 (13 - 13 12 - 16 15 - 15 11 - 18).

W kolejnym meczu ŻAK podejmuje włoską drużynę TIGULLIO SPORT TEAM. Pierwsza połowa przebiega pod dyktando młodych żorzan, którzy na przerwę schodzą z 18 punktowym prowadzeniem. Druga połowa to odrodzenie włoskiej drużyny i heroiczna pogoń, ostatecznie ŻAK utrzymuje prowadzenie wygrywając 56:57. Żorska Akademia Koszykówki : TIGULLIO SPORT TEAM 58 : 57 (16 – 11, 22 – 8, 6 – 18, 14 - 20).

W ostatnim dniu rywalem Żorskiej Akademii Koszykówki jest drużyna ze szkoły legendy światowej koszykówki Arvydasa Sabonisa. Kolejny dobry mecz ŻAK-a, po raz kolejny okazali się lepsi w próbie nerwów i w czwartej kwarcie przypieczętowują piąte zwycięstwo, zwyciężając 45:41. Żorska Akademia Koszykówki: Sabonio Krepšinio Centras 45 : 41 (12 - 8 11 - 14 7 - 8 15 - 11).

Dobre występy drużynowa zostały również poparte wyróżnieniami indywidualnymi dla zawodników Żorskiej Akademii Koszykówki, najlepszymi zawodnikami turnieju zostali uznani :Dawid Krzystek oraz Kacper Kłaczek.

Kolejny turniej zostanie rozegrany w styczniu w Talinie.

Zawodnicy Żorskiej Akademii Koszykówki są uczniami Niepublicznego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego Żorskiej Akademii Koszykówki.